Yeni Sayfa 1

 
Anasayfa
Haberler
 2.EL TRAKTÖR
Şube ve Servislerimiz
Traktör Fiyatlarımız
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Ana sayfam Yap
Sık Kullanılanlar
 
 
 
 
Sistem Durumu
Sitemiz kurulduğu 25 Mayıs 2006 tarihinden bu güne kadar (7650168) kişi tarafından ziyaret edilmiş olup şu anda sitemizde Online ( 5 ) kişi bulunmaktadır.
 
 
 
 
Haber Ayrıntıları
New Holland Dünyanın En Büyük 4. Tratör Üreticisi Oldu
 

Türkiye’de New Holland markası ile  Traktörler imal eden    Türk Traktör Fabrikaları, 2011’de 40 bin 753 adet traktör satışı gerçekleştirerek 1.8 milyar TL ciro yaptı.

 

Toplam satışın 31 bin 152 adedi yurtiçi pazarda, 9 bin 601 adedi ise yurtdışı pazarda gerçekleşti. 2011 yıl sonu itibariyle Türk Traktör, kârlılıkta 2010’a göre yüzde 54 artışla 277 milyon TL’ye ulaştı. Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, “Türkiye bu alanda kendisini dünyada ispat etti. Şu anda dünyanın 4’üncü büyük traktör pazarı olduk. Dünyada 1.5 milyon traktör satılıyor. Türkiye’nin iklimi de hem çiftçiler, hem de bizler için çok güzel gidiyor” dedi.

Votta, 2012 yılının da iyi geçmesini beklediklerini belirterek, şöyle konuştu: “2011, krizin bizler için çok hafifi hissedildiği bir yıl oldu. Türkiye pazarında her 2 traktörden bir tanesini biz satıyoruz. Geçen yıl faiz oranlarında da anlamlı düşüşler yaşandı. Hükümet çiftçilere avantajlı kredi destekleri verdi. Bu büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Hem dünyada hem de Türkiye’de tarım sektörü giderek gelişiyor. 2011’in 11 aylık döneminde toplam traktör pazarı 55 bin adedi buldu. Toplamda 60 bine ulaştığını tahmin ediyoruz. Bu yıl da işler iyi gidecek gibi görünüyor. Genel olarak traktör pazarında bir daralma yaşanabilir ama bu çok normal. Pazar 55 bin civarında olursa çok iyi ama 45 binlerde kalırsa da kötü değil.”

2011 çok iyi hatırlanacak

Votta, 2011’i şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de tarım sektörü genelinde rekor niteliğinde sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar bizim için de işlerimizin iyi gitmesine
fırsat verdi. Çok iyi hatırlayacağımız bir yıl oldu. 600 bininci traktörümüzü banttan indirdik. Limitli sayıda üretimini gerçekleştirdiğimiz, traktörün atası olarak kabul edilen Fiat 480 traktörüne de 2011 yılı içinde yeniden hayat verdik. Yurtdışı pazarı için özel olarak geliştirdiğimiz Utility traktörün seri üretimine başladık. 90 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yıl sonu traktör satışımız, 2010 yıl sonu rakamlarına oranla yurt içi pazarda yüzde 56, yurtdışı pazarda ise yüzde 7 artış gösterdi. Toplamda 40 bin adede ulaştık. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda da (İMKB) şirket değerimiz 2 milyar TL’ye ulaştı. 2011 yılındaki net kârımızın yüzde 72’si olan 200 milyon TL’yi ortaklara kâr payı olarak ödeyeceğiz.”

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, ''Amacımız 2012 yılında da konumumuzu ve etkinliğimizi sürdürmek olacaktır'' dedi.Wotta, düzenlenen basın toplantısında, geçen yılın kendileri ve Türk tarımı açısından çok başarılı geçtiğini, çiftçilerin geçen yıl olumlu koşullardan yararlandığını kaydetti. Dünyada yaşanan global krize rağmen Türkiye'de kriz görülmediğine işaret eden Votta, finansal sektörün istikrarını sürdürdüğünü, faiz oranlarının gerilediğini anlattı.

 Votta, Türkiye'nin geçen yıl çiftçilerden gelen talep doğrultusunda dünyanın en büyük 4. traktör pazarı olduğunu bildirerek, ''Dünyada 1,5 milyon traktör satılıyor. Çin ve Hindistan dışında dünya traktör pazarına baktığımız zaman ki, bu ülkelerin kendilerine has özel durumları var, dünya traktör pazarının yüzde 10'u Türkiye'nin elinde. Biz 2010 yılına nazaran satışlarımızda yüzde 50 artış kaydettik. Pazar payımız yüzde 51'in üzerine çıktı'' dedi.

Türkiye tarım sektörü genelinde rekor niteliğindeki sonuçlara ulaşılan 2011 yılının, kendileri için birçok başarıya imza attıkları bir yıl olduğuna değinen Votta, ''600 bininci traktörümüzü banttan indirerek üretim başarımızı bir kez daha kanıtladık. Aynı zamanda, limitli sayıda üretimini gerçekleştirdiğimiz, traktörün atası olarak kabul edilen, 70'li yılların efsanevi turuncu FIAT 480 traktörüne de 2011 yılı içinde yeniden hayat verdik. Türkiye pazarındaki başarılarımızın yanı sıra, ihracat etkinliğimizi de her geçen gün kuvvetlendirmeye devam ediyoruz. Yurt dışı pazarı için özel olarak geliştirdiğimiz Utility traktör'ün seri üretimine başladık. Bu model ile birlikte, yurt dışı pazara sunduğumuz platformlara bir yenisini ekleyerek yurt dışı etkinliğimizi genişletmiş oluyoruz'' dedi.

Marco Votta, geçen yıl traktör satışlarının 2010 yıl sonu rakamlarına oranla, yurt içi pazarda yüzde 56, yurt dışı pazarda ise yüzde 7 artış göstererek, toplamda 40 bin adede ulaştığını ifade ederek, istihdam sağladıkları 2 bin 500'den fazla çalışanla, 5 yıldır pazar lideri konumunda Türkiye tarımına yön vermeye devam etiklerini, amaçlarının 2012 yılında da konumlarını ve etkinliklerini sürdürmek olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin traktörde hurda desteğine ilişkin sorusu üzerine de Votta, ''Eğer hükümetin böyle bir destek için inisiyatifi gerçekleşirse Türkiye traktör pazarında bir büyüme olur. Hükümetin sanayi ile ilgili politikalarını etkilemek mümkün değil. Bizler ancak görüşlerimizi iletebiliriz. 2012 yılında böylesine bir inisiyatife gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu yıl tarım açısından çok iyi bir yıl olacak. Biz daha uzun vadeli planların yararlı olacağına inanıyoruz. Türkiye'ye inancımız ve güvenimiz tam'' cevabını verdi.

 

Geçen yıl, 1,8 milyar lira ciro

Geçen yılın finansal sonuçlarına ilişkin bilgiler veren TürkTraktör Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Memet Kamber ise Türkiye traktör pazarındaki dalgalanmalara rağmen her yıl bir önceki yıla göre daha fazla büyümeyi sürdürdüğünü kaydetti.

TürkTraktör'ün, 2011 yıl sonu rakamlarına göre 40 bin adet traktör üretimiyle bir rekora daha imza attığını dile getiren Kamber, toplam satışın 31 bin 152 adedinin yurt içi pazarda, 9 bin 601 adedinin ise yurt dışı pazarda gerçekleştiğini söyledi.

 Kamber, 2011 yılında TürkTraktör'ün, yüzde 51 artış ile toplam 1,8 milyar lira ciro elde ettiğini, şirketin net kar rakamının ise yüzde 54 artış ile 277 milyon liraya ulaştığını ifade etti.

İMKB 30 şirketleri arasında yer aldı

Verilen bilgilere göre, TürkTraktör, Ocak 2012 itibariyle İMKB 30 Şirketleri arasında yerini aldı.TürkTraktör hisselerinin fiyatı, 2010 yıl sonunda 23,50 lira iken 16 Şubat 2012 tarihinde 38,00 liraya, şirket değeri ise 1,2 milyar liradan 2 milyar liraya yükseldi.

 

Sahip olduğu yüzde 22 aktif karlılığı ve yüzde 47 özsermaye karlılığı ile emsallerinin çok üzerinde karlılık oranlarına sahip olan Ocak 2012 itibariyle İMKB 30 şirketleri arasına giren TürkTraktör, 2011 yılı net karının yüzde 72'si olan 200 milyon lirayı ortaklara kar payı olarak ödeyecek.

 
     Haber 18.02.2012 12:35:09 tarihinde eklenmiş.  
Arkadaşına yolla Yazdır
    Bu haber 6036 kişi tarafından okunmuş.
       Haberin kaynağı -ZS

 • Yorumlar
 • Yorum Yaz
 •  

  Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın..

   
   
  Aşağıdaki alanları eksiksiz ve gerçek bilgilerinizi kullanarak doldurunuz. Küfür yada hakaret içerikli yorumlarınız kesinlikle onaylanmayacaktır.
   
  İsminiz
  Telefon No
  E-Posta
  Ülke / Şehir
  Güvenlik Kodu 17771
  Güvenlik Doğrula
  Mesajınız
  Yazı Boyutu
  En Çok Okunanlar
  T 480 Traktörün Çift Çekeri Çıktı.
  Çiftçiler Yeni Çıkan Newholland T- 480 Model Traktörü Çok Beğendi
  Newholland Balya Makinesi Satışlarımız Başladı
  Yeni T D 110 D Seroto'da Görücüye Çıktı
  T 7000 Serisi Çıktı
  Ekim Makineleri Satışımız Başladı
  Newholland Yeni Bir Bahçe Traktörü Serisini Çftçilerin Hizmetine Sundu.
  Yeni Td 5000 B Serisi
  T 480 Dar Versiyon Çıktı
  Efsane Traktör 480 Geri Dönüyor
   
  İnternet sitesinde yayınlanan bilgilerin tüm hakları www.seroto.com.tr yöneticisi tarafından saklı tutulmaktadır.
  Copyring 2009©
  v.3.0
   

  Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player